Friday, July 25, 2008

Am I the Only One?

This is the feature story on this morning. Am I the only one who doesn't think this is that spectacular? Granted, we only have a family of three but I can typically make a $100 grocery bill stretch over a week and half -- sometimes longer. Keep in mind that this also includes packed lunches (for Brian) and make-our-own coffee.

I find if I cut out packaged crackers, cookies and chips that keeps the price down. The one tricky part is milk. Our family hearts milk. I've started to cut down to just one glass a day (during dinner) plus whatever I need in my cereal bowl. I don't try to limit William too much because I know whole milk is good for developing brains but he is only allowed his milk cup during mealtimes and never in between so as not to fill up thus leaving no room for real food.

Let me know what you think? How much does your family typically spend on groceries in one week?...if you don't mind sharing, that is.

1 comment:

  1. Jenny,

    I couldn't agree more that it is not a big deal feeding a family of four on $100 a week. Before prices started rising a little we were spending around $200 a month for our family of four. We have increased that limit to $218. Yes, this is per month, feeding all four of us three meals a day. It takes some planning and a little sacrifice, but it is well worth it to have the money with which to do other things.

    Things will probably change once the kids start hitting the age where their stomachs just don't seem to get full, but hopefully we will be able to keep it relatively low.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Copyright © Mama Nash | Custom Blog Design by Lilipop Designs